Skip to main content
 • Warto wiedzieć
 • Jak budować wiarygodność kredytową i lepszy scoring? Czym jest BIK i jak z niego korzystać?

Jak budować wiarygodność kredytową i lepszy scoring? Czym jest BIK i jak z niego korzystać?

02-12-2022

Żaden bank nie udziela kredytu pochopnie. Banki i inne instytucje finansowe, przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu, ocenią nie tylko naszą zdolność, ale także wiarygodność kredytową. Dowiedz się, jak bank to robi, czym jest scoring i jak budować pozytywną historię w BIK.

Czym jest wiarygodność kredytowa?

Przede wszystkim, wiarygodność to nie zdolność kredytowa. Zdolność kredytowa wynika z dochodów i wydatków Twojego gospodarstwa domowego i pomaga określić bankowi czy w ogóle i jaką maksymalną kwotę, może ci pożyczyć. Wiarygodność to z kolei ocena prawdopodobieństwa, że spłacisz swoje zobowiązanie. Ocenia się je punktowo (scoring) m.in. na podstawie analizy Twojej historii kredytowej i rzetelności w spłacaniu wcześniejszych zobowiązań.

Czym jest BIK?

Niemal wszystkie instytucje finansowe w pierwszym rzędzie sięgają po dane do Biura Informacji Kredytowej. To ogólnopolska baza, która gromadzi i udostępnia informacje dotyczące historii spłat kredytów i pożyczek przez wszystkich konsumentów w Polsce.

W BIK znajdziesz informacje o wszystkich swoich pożyczkach – już spłaconych, w trakcie spłaty lub nowych zapytań o kredyty. Na bazie tych informacji BIK wystawia klientom ocenę punktową, którą banki biorą pod uwagę przed przyznaniem pożyczki. Im wyższy scoring w BIK, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania później kredytu

Co daje scoring BIK?

Najlepiej postrzegani przez banki są oczywiście rzetelni i rozważni kredytobiorcy, którzy terminowo płacą rachunki i spłacają zobowiązania oraz nie wpadają w spiralę zadłużenia. Pozytywna historia w BIK uwiarygodnia nas w oczach banku, co przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań finansowych jest niezwykle ważne. Dodatkowo, nie tylko pozwala wziąć kredyt, ale też podnosi nasze szanse na uzyskanie lepszych warunków kredytowania.

Zła historia w BIK może z kolei wpłynąć na podwyższenie marży bankowej, czy przyznanie niższej kwoty kredytu niż chcieliśmy, a nawet odmowę jego przyznania.

Zbuduj historię kredytową w BIK

Negatywny wpływ na naszą wiarygodność może też mieć brak historii kredytowej w BIK. Jeśli nie braliśmy wcześniej żadnych kredytów i pożyczek, to bank nie może ocenić, jakie jest nasze podejście do terminowego regulowania zobowiązań. Dlatego, nawet osoby, które jeszcze się nie zadłużały, ale w przyszłości będą chciały wziąć kredyt mieszkaniowy, np. wielokrotnie nagradzany kredyt Banku BPS „Mój Dom”, muszą wcześniej zadbać o jak najwięcej pozytywnych informacji w BIK. Aby zacząć budować dobrą historię, możesz:

 • zaciągnąć niewielki kredyt gotówkowy i spłacić go w terminie bez żadnych opóźnień. W ofercie kredytowej Banku BPS znajdziesz m.in. Kredyt Bezpieczna Gotówka ze stałą ratą lub Kredyt Ekologiczny, z którego możesz nawet sfinansować zakup elektronicznej hulajnogi;
 • wystąpić o kartę kredytową i aktywnie z niej korzystać. Pamiętaj jednak, by nie zadłużać się do wysokości jej limitu i regularnie spłacać zadłużenie - najlepiej całe w okresie bezodsetkowym, co też zmniejszy koszty obsługi karty;
 • uruchomić niewielki debet w rachunku, ale podobnie jak w przypadku karty nie wykorzystywać pod sam limit;
 • zakupić coś na raty i terminowo je regulować.
Zadbaj o lepszy scoring

Wysoki scoring nie tylko wpływa na pozytywną decyzje kredytową, ale może być także przyczynkiem do negocjowania niższej marży. Aby nie zepsuć sobie oceny w BIK, przestrzegaj kliku zasad:

 • terminowo spłacaj raty – nie ma nic gorszego niż opóźnienia w spłacie zobowiązań finansowych. Nawet najdrobniejsze opóźnienia są odnotowywane w bazie BIK i obniżają Twój scoring. Negatywne wpisy usuwane są dopiero po 5 latach;
 • na obniżenie scoringu wpływ ma także zaciąganie wielu kredytów czy pożyczek w krótkim czasie, zbyt duża liczba odrzuconych wniosków lub zapytań o kredyt składanych w wielu instytucjach. Dla banku to najczyściej sygnał, że nie radzisz sobie ze swoimi finansami;
 • korzystaj z produktów bankowych rozważnie – jeśli masz kartę kredytową lub debet w rachunku, nie wykorzystuj nieustannie maksymalnego limitu, regularnie spłacaj zobowiązanie.
Raport BIKu nie jest wyrocznią

Wysoki scoring BIK jest niezbędny do tego, aby bank w ogóle rozpatrzył Twój wniosek o kredyt, ale nie daje gwarancji, że go otrzymasz. To dlatego, że do oceny wiarygodności kredytowej klienta, banki najczęściej stosują także własne, znacznie bardziej zaawansowane systemy scoringowe, które analizują o wiele więcej danych. Pod uwagę brany jest w nich wiek, stan cywilny, wykonywany zawód, forma zatrudnienia, status mieszkaniowy, posiadanie samochodu i wiele, wiele innych aspektów, w tym sprawdzanie w rejestrach dłużników.

Nawet mając dobry wpis w BIK, kredytu możesz nie otrzymać np. z powodu braku stabilnego zatrudnienia, niskiego dochodu czy zbyt dużej liczby osób na utrzymaniu.

Zanim wystąpisz o jakikolwiek kredyt, powinieneś też samodzielnie sprawdzić swoją ocenę scoringową w BIK. Wystarczy zamówić specjalny raport w Biurze Informacji Kredytowej. Taki raport można uzyskać online. Warto go też zamówić, by skontrolować zasadność wpisów na nasz temat, na przykład, czy ktoś nie próbował wziąć pożyczki podszywając się pod nas (tzw. kradzież tożsamości).

Cookies

Infolinia czynna jest 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu

 • 801 321 456 (opłata za połączenie wg taryfy operatora)
 • (+48) 86 215 50 00 (z telefonów komórkowych lub z zagranicy, opłata wg taryfy operatora)
 • faks (+48) 86 215 50 01

Zastrzeżenia kart dla Klientów

 • 801 321 456 (opłata za połączenie wg taryfy operatora)
 • (+48) 86 215 50 50 (z telefonów komórkowych lub z zagranicy, opłata wg taryfy operatora)
 • (+48) 828 828 828 (ogólnopolski system zastrzegania kart, z telefonów komórkowych i stacjonarnych, z kraju i z zagranicy, koszt połączenia wg taryfy operatora)
 • faks (+48) 86 215 50 51

SPRAWDŹ jak aktywować dostęp do kanału Tele

Reklamacje

W Banku BPS zawsze staramy się, żeby nasze produkty i usługi spełniały Twoje oczekiwania. Jeśli jednak masz zastrzeżenia, możesz złożyć reklamację. Każda opinia jest dla nas cenna. Jak złożyć reklamację przeczytaj TUTAJ

Znajdziesz nas też tutaj
Znajdziesz nas też tutaj

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Grzybowskiej 81, 00 - 844 Warszawa, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS 0000069229, NIP 896-00-01-959, o kapitale zakładowym w wysokości 455 625 241,00 zł w całości wpłaconym.