Skip to main content

Uważaj na fałszywe konto ZUS na Facebook!

29-02-2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi profilami ZUS na Facebooku oraz fałszywymi wiadomościami, które zachęcają do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat.

W ostatnim czasie ZUS otrzymuje informacje o fałszywym koncie ZUS w mediach społecznościowych. Fałszywy profil ZUS informuje o inwestycji, która zagwarantuje uczestnikom wysoką emeryturę w wieku już 50 lat. Wystarczy jedynie wejść w link i zainwestować 1000 zł. W celu uwiarygodnienia profilu, oszuści korzystają z nowoczesnych technik sztucznej inteligencji. Za pomocą deepfake (fałszywe nagranie) tworzą obrazy lub nagrania video, łudząco przypominające realistyczne postaci. W ten sposób, dla uwiarygodnienia profilu oraz inwestycji, oszuści wykorzystali wizerunek byłego prezesa ZUS.

Tak oszuści chcą wyłudzić środki lub/i uzyskać dostęp do bankowości elektronicznej, by następnie dokonać kradzieży środków z Twojego rachunku.

Przeczytaj więcej na stronie ZUS.

PAMIĘTAJ!

  • Nigdy nie loguj się do bankowości internetowej korzystając z podesłanych linków.
  • Nigdy nie otwieraj załączników czy linków pochodzących z niewiadomego źródła.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową wiadomości.
  • Dokładnie czytaj wiadomości z kodami autoryzacyjnymi. Nie potwierdzaj w aplikacji mobilnej oraz nie podawaj nigdzie kodów autoryzacyjnych dla transakcji, których nie zleciłeś.

Bądź czujny!
A jeśli podałeś jakiekolwiek dane poufne lub padłeś ofiarą przestępstwa skontaktuj się z Infolinią Banku.

Cookies
Znajdziesz nas też tutaj
Znajdziesz nas też tutaj

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Grzybowskiej 81, 00 - 844 Warszawa, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS 0000069229, NIP 896-00-01-959, o kapitale zakładowym w wysokości 455 625 241,00 zł w całości wpłaconym.