Skip to main content

Uwaga na oszustów podszywających się pod lekarzy misji ONZ!

19-08-2022

Ostrzegamy o wzmożonych działaniach oszustów, którzy pod pozorem nawiązania bliższej znajomości wyłudzają pieniądze, głównie od samotnych osób.


Oszust wyszukuje potencjalną ofiarę w Internecie m.in. w mediach społecznościowych, portalach randkowych oraz komunikatorach (np. WhatsApp), po czym nawiązuje z nią kontakt. Posługując się zdjęciami z sieci, przedstawia się jako lekarz misji pokojowej ONZ, który aktualnie jest poza granicami swojego kraju (np. w Jemenie, Syrii). Oszust poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary. Po kilkutygodniowej korespondencji oszust proponuje związek i chęć przyjazdu do Polski. Aby to uczynić musi dokonać szeregu formalności, które są związane z kosztami, dlatego prosi o pomoc finansową. Środki są rzekomo niezbędne na zakup biletu lotniczego, uzyskanie formularza emerytalnego, drogie leczenie, pokrycie kosztów przesyłki paczki z pieniędzmi do Polski. Po przekazaniu pieniędzy na rachunek wskazany przez oszusta, kontakt zostaje zerwany.

Pamiętaj:

  1. Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania (np. oszust może przedstawić się jako żołnierz na misji pokojowej lub inżynier przebywający na platformie wiertniczej).
  2. Nie ulegaj chwilowemu zauroczeniu czy presji czasu.
  3. Nie działaj pod wpływem emocji.
  4. Nie przekazuj pieniędzy nieznanym osobom.
  5. Nie daj się zastraszyć

Bądź ostrożny! Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa zgłoś zdarzenie na Policję. W przypadku, gdy został zlecony przelew skontaktuj się niezwłocznie z Infolinią Banku.

Cookies
Znajdziesz nas też tutaj
Znajdziesz nas też tutaj

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Grzybowskiej 81, 00 - 844 Warszawa, wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS 0000069229, NIP 896-00-01-959, o kapitale zakładowym w wysokości 455 625 241,00 zł w całości wpłaconym.