• Aktualności
 • Laureaci X edycji Programu TalentowiSKO Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS nagrodzeni!

Laureaci X edycji Programu TalentowiSKO Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS nagrodzeni!

19-06-2023

15 czerwca w Warszawie odbyła się Gala Programu edukacyjnego TalentowiSKO Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS. Nagrodzeni zostali zwycięzcy konkursów na etapie krajowym.

W Gali X edycji Programu TalentowiSKO uczestniczyli laureaci konkursów etapu regionalnego wraz z dyrektorami szkół i szkolnymi opiekunami SKO oraz przedstawiciele Banków Spółdzielczych. Podczas Gali nagrody odebrali laureaci etapu krajowego.

Program TalentowiSKO zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach. To dzięki niemu Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS docierają do dzieci i młodzieży w całej Polsce, aby uczyć ich podstaw przedsiębiorczości, zwiększać wiedzę o finansach i zachęcać do oszczędzania. To nasza cegiełka, którą jako Zrzeszenie BPS wkładamy w rozwój świadomego, młodego pokolenia. Wierzę, że naukę o finansach należy wprowadzać od najmłodszych lat, bo przecież ta wiedza będzie przydatna każdego dnia, przez całe życie – mówił podczas gali Krzysztof Kokot, Wiceprezes Zarządu Banku BPS.

Kategoria szkoły podstawowe – laureaci etapu krajowego

W kategorii szkół podstawowych komisja konkursowa oceniała pomysły uczniów na upcycling, czyli drugie życie zniszczonych, starych lub zepsutych przedmiotów oraz nagrania wywiadów z dorosłymi na temat oszczędzania. Nagrody w tej kategorii odebrali: 

 • I miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Rząśniku Włościańskim, pod patronatem Banku Spółdzielczego w Wąsewie.
 • II miejsce – Szkoła Podstawowa w Kuczynie, pod patronatem Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu.
 • III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, pod patronatem Banku Spółdzielczego w Nałęczowie.

Kategoria szkoły ponadpodstawowe – laureaci etapu krajowego

W kategorii szkół ponadpodstawowych, których uczniowie mieli za zadanie opracować i przedstawić własny pomysł na biznes, nagrody odebrali

 • I miejsce – Roksana Siechniewicz i Maksymilian Kolankowski z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze, pod patronatem Banku Spółdzielczego w Jaworze.
  Ich pomysł na biznes to „FINDER s.c.” czyli aplikacja, która umożliwia poznawanie osób zainteresowanych udziałem w tych samych wydarzeniach.
 • II miejsce – Ewelina Perestaj, Milena Lis, Aleksandra Skubisz oraz Maja Wielebie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, pod patronatem Banku Spółdzielczego w Izbicy.
  Ich pomysł na biznes to firma „Pomaluj mój świat”, produkująca ekologiczne farby w proszku.
 • III miejsce – Damian Jedziniak z Technikum nr 6 im. Jana Sas Zubrzyckiego w Krośnie, pod patronatem Banku Spółdzielczego w Rymanowie.
  Jego pomysł na biznes to „Eko-sipper” – firma produkująca jednorazowe naczynia ekologiczne.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody pieniężne, nagrody finansowe trafiły też do opiekunów  Szkolnych Kas Oszczędności w szkołach.

To już X edycja Programu TalentowiSKO. Od dekady Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS  wspierają szkoły w edukacji finansowej uczniów – mówi Agnieszka Chrobot, Kierownik Zespołu Komunikacji w Banku BPS. – Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, które uczestniczą w Programie, mogą korzystać z gotowych materiałów dydaktycznych – scenariuszy lekcji oraz animacji edukacyjnych o pieniądzach, oszczędzaniu i przedsiębiorczości. Dodatkowo mogą brać udział w konkursach. W tegorocznej edycji konkursów dzieci i młodzież ponownie zaskoczyły nas swoimi pomysłami. Młode głowy wykazały się niebanalnym podejściem do tematu oszczędzania i ekologii. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni tym, jak uczniowie ze szkół podstawowych potrafią z zużytych przedmiotów wykonać pomoce do nauki matematyki lub zabawki. Moimi faworytami są zaproponowane przez młodzież ze szkół ponadpodstawowych pomysły na biznes. Szczególnie spodobała mi się aplikacja ułatwiająca poznawanie ludzi, którzy chcą brać udział w tych samych wydarzeniach. Jej twórcy zwrócili uwagę na to, że coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do spotkania się w realnym świecie. To świadczy o dużej wrażliwości młodzieży. 

W Gali udział wzięli także przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej, Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Fundacji Rozwoju Bankowości Spółdzielczej, Kuratorium Oświaty, Związku Banków Polskich oraz Warszawskiego Instytutu Bankowości. Po Gali dzieci i młodzież pojechały do Teatru Syrena na warsztaty teatralne.

O Programie

TalentowiSKO to Program edukacyjny Zrzeszenia BPS, który wspiera szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w edukacji finansowej. Celem Programu jest wykształcenie i wychowanie zaradnych, przedsiębiorczych i świadomych finansowo młodych ludzi. Szkoły, które uczestniczą w Programie mają do dyspozycji wiele scenariuszy zajęć, animacje edukacyjne i mogą wziąć udział w konkursach z nagrodami.

O konkursach

W ramach Programu TalentowiSKO uczniowie szkół podstawowych mogli wziąć udział w konkursie „Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”. Zadaniami konkursowymi było stworzenie elektronicznego albumu fotograficznego z przedmiotami, które zyskały drugie życie oraz przeprowadzenie wywiadów z dorosłymi na temat oszczędzania „A Ty jak oszczędzasz”.

Młodzież ze szkół ponadpodstawowych mogła wziąć udział w konkursie „Inkubator szkolnych biznesów”. Miała opracować swój pomysł na biznes, przygotować na ten temat prezentację multimedialną oraz nagrać krótką wypowiedź tzw. elevator speech, w której przekonywała komisję konkursową do tego, że dany pomysł jest najlepszy.

Zapraszamy do obejrzenia animacji prezentującej prace laureatów ANIMACJA

Więcej informacji na temat X edycji Programu TalentowiSKO dostępnych jest na stronie talentowisko.pl

 

 

Cookies

Find us here

Find us here

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. with its registered office in Warsaw, ul. Grzybowska 81, 00-844 Warszawa, registered in the District Court for the Capital City of Warsaw in Warsaw, 13th Commercial Division of the National Court Register, KRS 0000069229, Share capital and paid up capital PLN 455 625 241,00.